MEZCZYZNI, KTORZY NIENAWIDZA KOBIET

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Stieg Larsson Interesująca, bardzo rozbudowana historia, która wciąga i nie pozwala oderwać się na wiele godzin. Słyszałam o niej wiele dobrego, ale nie nastawiałam się jakoś szczególnie. Filmu na jej podstawie również nie widziałam. Stwierdziłam, że ocenię ją sama, nie opierając tylko na tym jak dobrze jest ogólnie odbierana. Zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie i teraz nie dziwię się pozytywnym ocenom. Wpasowała się w mój gust jak ulał. Trzymała w napięciu przez cały czas. Tym samym moja ocena nie może być inna, ma bowiem wszystko to czego oczekuję po dobrej lub wręcz bardzo dobrej książce. Akcja, warte uwagi tematy, różnorodni bohaterowie.

Autor nie bał się przedstawić bardzo poważnych jak i kontrowersyjnych tematów. Nie upiększa niczego. Mamy duże pieniądze, intrygi i konflikty, nienawiść. Tytuł w stu procentach pasuje do całości książki. Poznajemy wielu bohaterów, w których w ten sposób można by opisać. Każdy z nich wpisuje się w ocenę mrocznej i destrukcyjnej strony człowieka, z którą wiąże się nie tylko przemoc sama w sobie ale zdolność manipulacji otoczeniem, wiara w słuszność własnych przekonań czy inne pojmowanie wartości moralnych. Jest to bardzo pouczające i wymusza zastanowienie.

„Chłopak został, że tak powiem, ukształtowany przez ojca.
- Gówno prawda. - odpowiedziała (…).
Jej głos stwardniał nagle jak kamień. (…) W jej stanowczym spojrzeniu nie znalazł ani cienia współczucia.
- (…) miał dokładnie taką samą szansę wycofania się jak każdy inny człowiek. Dokonał wyboru. Mordował i gwałcił, ponieważ lubił to robić.”

Mamy dwoje głównych bohaterów, których losy splatają się ze sobą. W moim odczuciu w niektórych momentach reprezentowali oni sprzeczne ze sobą spojrzenia będące wstępem do podziału zachowań mężczyzn i kobiet . Tak jak Mikael próbował w jakiś sposób bronić i dochodzić przyczyn pewnych zjawisk dotyczących tych konkretnych mężczyzn, Salander ma bardziej radykalne i proste spojrzenie. Jako kobieta nie daje rozgrzeszać tych, którzy jej zdaniem na to nie zasługują.

Książka bardzo mi się podobała i z czystym sercem mogę polecić ją dalej.

http://czytam-jestempodrugiejstronielustra.blogspot.com/
http://czytamjestempodrugiejstronielustra.wordpress.com/