Beautiful Redemption (Beautiful Creatures)

Beautiful Redemption - Margaret Stohl, Kami Garcia „The right thing and the easy thing are never the same.”

Przeczytałam całą książkę w oryginale, ponieważ nie została wydana jeszcze w Polsce i jakoś się na to nie zanosi. Niestety. Nie ma to jak przeczytać trzy części i nie dowiedzieć jak się historia skończy. Frustrujące? Mało powiedziane.

Ostatnia część „Kronik Obdarzonych” trzyma w napięciu do samego końca. Historia jest opowiadana z perspektywy głównych bohaterów – Ethana albo Leny. Forma bezpośredniego przekazywania czytelnikowi myśli i odczuć na dane sytuacje, nawet jeśli są to tylko przemyślenia, pozwala wcielić się czytelnikowi w rolę „powiernika”. W niektórych momentach bardziej, w innych mniej. Jest zauważalna różnica między czytaniem „o” a towarzyszeniem bohaterom. Tutaj kładziony jest nacisk na to drugie.

Co mnie osobiście trochę denerwowało? Powtórzenia. Nie pamiętam jak było wcześniej i jak by wyglądało porównanie oryginałów i przekładów poprzednich części. Tutaj jakieś stwierdzenia czy myśli są obdarzane słowem kluczem, które w jednym zdaniu/akapicie potrafi się pojawiać kilkakrotnie. Robi się coś na kształt łamańców językowych. Takie „masło maślane”.

"They shouldn’t call death passing on. They should call it leveling… Because the game only got harder once I lost. And I was more than a little worried it had only just begun."

Jest z jednej stronie ciekawie i żartobliwie. Z drugiej mrocznie i tajemniczo. Czyta się całkiem przyjemnie. Szkoda, że nie można się tym cieszyć po polsku.

"Maybe there isn’t a meaning to life. Maybe there’s only a meaning to living."

Ukryte pod wątkiem fantastycznym są różne treści. Poznajemy siłę nadziei i miłości, co nie powinno dziwić w przypadku książki o takiej tematyce. Pokazane jest także, że czasem nawet kiedy człowiek czuje się sam, po głębszych przemyśleniach uzmysłowi sobie, że są ludzie wspierający go z całych sił. Duma i uprzedzenia nie są dobrym połączeniem, tym gorzej jeśli ktoś na siłę chce być kimś innym. Każde doświadczenie uczy i zmienia, dobrze jeśli w pozytywną stronę.

Książka warta polecenia.

http://czytam-jestempodrugiejstronielustra.blogspot.com/
http://czytamjestempodrugiejstronielustra.wordpress.com/