ZBUNTOWANA

Zbuntowana  - Veronica Roth I kolejny raz taka wysoka ocena. Seria bardzo pozytywnie mnie zaskakuje i już teraz jestem ciekawa kolejnej części. Czyta się szybko a sama akcja ma bardzo wyważoną dynamikę, tam gdzie trzeba by coś się działo, mamy to. Kiedy potrzebne jest zwolnienie, również je w odpowiednich momentach otrzymujemy.

“Odkryłam, że ludzie mają wiele warstw tajemnic. Wydaje ci się, że kogoś znasz, że go rozumiesz, ale jego pobudki zawsze są przed tobą ukryte, schowane w jego sercu. Nigdy ich nie poznasz, ale czasem postanawiasz zaufać.”

Motyw wyboru i podkreślanie go cały czas przy różnych sytuacjach, pozwala na analizę zachowań bohaterów. Świat w którym trzeba być jednomyślnym i nie można naprawiać błędów – nie napawa optymizmem. Nie wiadomo co zrobiłby każdy czytelnik z osobna, na miejscu głównej bohaterki.

Z wyborem wiąże się oczywiście odpowiedzialność ale także, jak wiele zależy od punktu widzenia. Wszystkie nasze działania można by w ten sposób rozłożyć na czynniki pierwsze i od dowolnie wybranej postawy, albo je w skrajnych przypadkach piętnować albo gloryfikować.

“(…) przypominała mi, dlaczego przede wszystkim wybrałam Nieustraszonych: nie dlatego, że są idealni, ale dlatego, że żyją. Dlatego, że są wolni.”

Wolność jest tu różnie pojmowana, dążąc ku jej utopijnej wizji w mieście zaczęto ograniczać ludzi. I w tym momencie tym samym ich wolności pozbawiać.

To wybór czytelnika czy sięgnie po „Zbuntowaną”. Ja dokonałam swojego wyboru i jestem z niego zadowolona.

http://czytamjestempodrugiejstronielustra.wordpress.com