Kłamstwa Lockea Lamory

Kłamstwa Locke'a Lamory (Niecni Dżentelmeni #1) - Scott Lynch, Wojciech Szypuła, Małgorzata Strzelec Książka mnie osobiście wciągnęła, chociaż przez brak czasu musiałam ją czytać partiami. Mimo tej niedogodności czytało się ją bardzo dobrze. Świat jest całkowicie wykreowany i trochę czasu zajmuje przyzwyczajenie się i poczucie tego klimatu, ale jak już się w niego wsiąknie to ciężko jest się wydostać. Ciągle mamy jakąś akcję, więc nie można się nudzić. Ciekawym zabiegiem jest łączenie teraźniejszości i przeszłości bohaterów za pomocą interludiów. Fani walk i krwi będą zadowoleni.

„– Bogowie, kocham to miejsce – powiedział Locke, bębniąc palcami o uda.
– Czasem myślę, że to miasto istnieje tylko dlatego, że bogowie uwielbiają występek. Kieszonkowcy okradają zwykłych ludzi, kupcy okradają naiwniaków, capa Barsavi okrada złodziei oraz zwykłych ludzi, pomniejsza szlachta okrada wszystkich, a książę Nicovante od czasu do czasu wyrusza ze swoją armią i grabi do szczętu Tal Verrar albo Jerem, nie wspominając już o tym, co robi własnej szlachcie i zwykłym obywatelom.
– Co czyni z nas złodziei okradających złodziei udających złodziei, którzy pracują dla złodzieja okradającego innych złodziei – stwierdził Pędrak.”

Postacie są same w sobie bardzo interesujące. Dzięki nim dowiadujemy się, że mimo parania się złodziejstwem i oszustwami (na każdym prawie kroku), stosują się do jakiś granic i własnych kodeksów moralnych.

„ Jesteś teraz Niecnym Dżentelmenem, tak jak my wszyscy. Ja jestem twoim garrista, a ty jesteś moim pezon, małym żołnierzem. Odebrałem od ciebie przysięgę krwi, że zrobisz to, co ci kazałem. Przysięgasz, że złożysz ofiarę za dusze ludzi, których skrzywdziłeś?

Nie wszystko jest czasem takie na jakie wygląda, a nawet złodziej może robić rzeczy dobre. Musi też pokonać wiele dylematów wewnątrz siebie, a niejednokrotnie udowadniać coś sobie i innym. Szczególnie widocznym elementem tego świata jest jednak zemsta i to ona jest głównym motorem rozwoju różnych wydarzeń.

Książka interesująca, pełna akcji i specyficznego humoru. Przepełniona wyjątkowymi opisami i klimatem.

http://czytamjestempodrugiejstronielustra.wordpress.com/